مقالات

آشنایی با لوازم مورد نیاز تولیدی پوشاک

آشنایی با لوازم مورد نیاز تولیدی پوشاک

هر یک از کارگاه های تولید پوشاک نیاز به تجهیزات و ابزارآلات اولیه و ضروری دارند که با توجه به نوع تولید و گستردگی آن، اقدام به تهیه ماشین آلات و لوازم مورد نیاز می نمایند. چنانچه قصد راه اندازی تولیدی لباس و پوشاک را دارید تا پایان مقاله را مطالعه نمایید که به معرفی لوازم مورد نیاز تولیدی و هر آنچه که یک تولیدی پوشاک و لباس باید داشته باشد، اختصاص داده شده است.

تجهیزات اولیه و مورد نیاز یک تولیدی پوشاک چیست؟

در نظر داشته باشید که انتخاب تجهیزات و ماشین آلات یک تولیدی می تواند بر روی عناصر زیادی از جمله سرعت کار، هزینه و کیفیت محصولات تولید شده نیز تاثیر گذار باشد. در واقع مشاهده می شود که معمولا لباس های یک تولیدی پوشاک با ماشین آلات پیشرفته، از کیفیت بیشتری نسبت به تولیدی های کوچک برخوردار می باشد و سرعت کار در این تولیدی ها به مراتب بالاتر از تولیدی هایی است که دارای لوازم ساده می باشد.

قیچی برقی

 تولیدی های لباسی که با پارچه سروکار دارند و برش پارچه در همان تولیدی انجام می شود، دارای قیچی های برقی مخصوص می باشند. البته در برخی از کارگاه ها به جای قیچی های برقی از برش لیزری استفاده می شود.

میز برش

 هر یک از تولیدی های پوشاک نیاز به یک یک میز برش دارند تا روند آماده سازی پارچه به خوبی انجام شود و میز برش دارای انواع مختلف می باشد که با توجه به نیاز هر تولیدی انتخاب و تهیه می شود.

اتوی کارگاهی

 اکثر تولیدی های لباس، برای عملیاتی مانند تا کردن قاب روی لایی، دارای اتوهای کارگاهی می باشند.

راسته دوز

 یکی از انواع چرخ های خیاطی ضروری و مورد نیاز در کارگاه های تولید پوشاک محسوب می شود و در واقع باید گفت که این چرخ خیاطی لازمه هر تولیدی لباس است.

میان دوز

نوع دیگری از چرخ خیاطی که نیاز اساسی به آن احساس می شود، میان دوز نامیده می شود و این چرخ نیز در هر تولیدی پیدا می شود و انواع مختلفی دارد که به نوع تولید بستگی دارد.

دکمه و مادگی

 تولیدی های زیادی از این چرخ در کارگاه خود استفاده می کنند و در همان کارگاه نیز عملیات مورد نظر جهت مادگی را انجام می دهند ولی برخی دیگر از کارگاه های نیز اجرای دکمه مادگی را به کارگاه های مخصوص این کار می سپارند.

زیگزال یا سردوز

 یکی از ویژگی های چرخ خیاطی محسوب می شود و برای دوخت برخی از لباس ها بدان نیاز است و باید برای کارگاه پوشاک تهیه شود، چرا که زیگزال یا سردوز از ارکان مهم چرخ های خیاطی به شمار می آید.

قیچی وسط کاران

 نوعی از قیچی های کوچکی هستند که وسط کاران برای رفع ضایعاتی مانند سرنخ از آن استفاده می کنند و از ابزارهای مهم برای امور دوخت و آماده سازی لباس محسوب می شوند.

اتو یا بخار

 اتوکشی انواع بسیاری دارد و معمولا برای اتوکشی از دستگاه هایی همچون بخار، اتو کلاغی و اتوهای کارگاهی استفاده می شود.

نوار دوز

برای انواع دوخت ها مانند نوار پشت یقه نیاز است که از چرخ نوار دوز استفاده شود.

پس دوز

 چرخ خیاطی پس دوز کاربرد های تخصصی داشته که از جمله آنها دوخت دمپا و یقه کت می باشد و تهیه آن برای تمامی تولیدی ها  ضروری نمی باشد و مورد مصرفی ندارد.

چاپ پرسی

نوعی از دستگاه پرسی است که معمولا در کارگاه های پوشاک وجود دارد و برای درج انواع چاپ به صورت دستی طراحی شده به کار می رود.

پرینتر تی شرت

 آن بخش از کارگاه های لباس که اقدام به چاپ طرح های مورد نظر بر روی تی شرت ها و لباس های ورزشی می کنند نیاز است که دستگاه پرینتر تی شرت را تهیه نمایند.

پانچ دکمه

این دستگاه نسبتا کوچک برای اتصال دکمه های قابل پانچ به لباس طراحی شده است و کاربرد بسیار زیادی در کارگاه خواهد داشت.

 

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است