مقالات

اهمیت استفاده از انواع لایی در دوخت لباس

اهمیت استفاده از انواع لایی در دوخت لباس

یکی از موارد مهم در دوخت و دوز و آماده سازی انواع لباس ها، به منظور استحکام بخشیدن به لباس و در قسمت های مختلف آن، استفاده از انواع لایی است تا ایستایی لباس را افزایش داده و ظاهر زیباتری به آن ببخشد. ویژگی مهم لایی ها در این است که می تواند لباس را مستحکم تر و خوش دوخت تر نماید و به همین دلیل است که ضرورت استفاده از آن همواره احساس می شود.

معرفی انواع لایی

استفاده از لایی منجر به این امر می شود که کیفیت لباس افزایش پیدا کرده و همچنین، لباس ایستایی و ظاهر مناسب تری خواهد داشت و در برخی از قسمت های لباس بیشتر از سایر بخش های آن نیاز می باشد. به عنوان مثال، سجاف جلوی مانتو و یا کت، جادکمه، یقه انواع لباس ها به خصوص مانتو و پیراهن مردانه، مچ آستین و همچنین دمپای برخی لباس ها و یا دمپای شلوار، قسمت هایی هستند که برای دوخت آنها از لایی استفاده می شود و لایی ها دارای انواع متفاوت و مختلفی هستند که با توجه به مورد استفاده، یکی از آنها انتخاب می شوند. در ادامه انواع لایی های لباس را معرفی خواهیم نمود.

لایی حریر:

لایی حریر در واقع نوعی پارچه نازکی است که یک سمت آن، دارای چسب است و از همین سمت به پارچه مورد نظر چسبانده می شود. از این نوع لایی در انواع لباس ها می توان استفاده نمود. در واقع بیشترین میزان کاربرد آن در دوخت مانتو و لباس مجلسی است.

لایی حریر، در سه نوع مختلف لایی حریر پیکاردی، لایه حریر پرشین و لایه حریر معمولی در بازار موجود بوده و دارای رنگ بندی متنوعی می باشد که می توان مطابق با سلیقه و رنگ لباس مورد نظر نیز آن را انتخاب نمود. با استفاده از این لایه انواع لباس به خصوص مانتو ها ایستایی بهتری می گیرند و ظاهر مناسب تری پیدا می کنند.

لایی تایوان:

لایی تایوان از انواع لایی بدون بافت و غیر شطرنجی است. این لایی از لایی حریر ضخامت بیشتری داشته و همچنین خشکی و آهار آن نیز در حد متوسط است. معمولا از این نوع لایی، تنها برای گلدوزی در قسمت های مختلف لباس استفاده می شود و ظاهر زیباتری را به لباس شما می بخشد.

لایی لنگان:

این نوع لایی را می توان همانند لایی تایوان و در شمار انواع لایی های بدون بافت و غیر شطرنجی به شمار آورد، با این تفاوت که این نوع لایه، آهار بیشتری داشته و ضخیم تر و سفت تر است.

می توان از این لایه در قسمت های مختلف از انواع لباس های ضخیم به ویژه، لباس های زمستانه و یا در قسمت کمر شلوار های مردانه استفاده نمود. برخی از افراد، به منظور گلدوزی به جای لایی تایوان از این نوع لایه استفاده می کنند. ویژگی مهم این نوع لایه این است که در جلوگیری از چروک شدن انواع پارچه موثر عمل می کند.

لایی گریوه:

این نوع از لایی ها دارای بافت شطرنجی هستند و میزان آهار آن نسبت به انواع لایه های دیگر، بیشتر است اما چسب لایی گریوه برجسته نبوده و در واقع به خود پارچه آغشته شده است. معمولا از آن برای دوخت لباس ها و یا مانتوهای مجلسی که به لایی نیاز دارند تا ضخیم تر شده و ایستایی بهتری داشته باشند، استفاده می شود. این نوع لایی در ضخامت های مختلف در بازار موجود است و باند رنگی دور توپ لایه نشان دهنده ضخامت آن است. توجه داشته باشید که سه رنگ آبی، قرمز و سبز در باند لایی گریوه به ترتیب نشان دهنده ضخامت بیشتر به کمتر می باشد که با توجه به نیاز خود می توانید هر یک از آنها را انتخاب نمایید.

لایی زنجان:

ویژگی های لایی زنجان مشابه لایی گریوه است اما استفاده از لایی زنجان نیاز به حرارت بالاتری دارد و همچنین از مقاومت و استحکام  زیادی در برابر حرارت برخوردار است. می توانید از آن برای دوخت انواع مانتو و لباس مجلسی استفاده کنید.

لایی مویی:

لایی مویی با نام لایی سوزنی نیز شناخته می شود که جنس آن از پشم می باشد و در دو نوع ساده و چسبدار موجود بوده و قابل تهیه است. دقت داشته باشید که نوع ساده از لایی مویی، به پارچه نمی چسبد و بایستی به پارچه دوخته شود و نوع چسب نیز همانطور که از نامش مشخص است به پارچه و لباس چسبیده می شود که با توجه به مورد استفاده خود، می توانید هر یک از آن دو را تهیه نمایید. معمولا از این نوع لایه برای دوخت انواع پوشاک مردانه مانند کت و یا پالتو استفاده می شود.

لایی فرانسه:

لایی فرانسه دارای دو نوع مختلف می باشد و ویژگی مهم لایی فرانسه آن است که کاملا لطیف بوده و به همین دلیل به نام لایی کاغذی فرانسه نیز معروف است و لایی فرانسه آهاردار، همانگونه از نام آن مشخص است، از نوع لطیف آن کمی ضخیم تر بوده و آهار بیشتری دارد. لایی فرانسه لطیف، برای دوخت لباس هایی که نیاز به ایستایی بالا ندارند و یا برای لباس های دکلته، استفاده می شود. ولی در مقابل از نوع آهار دار آن برای دوخت یقه، جادکمه و یا حتی مچ آستین، استفاده می شود. تنها دلیل متفاوت بودن لایی فرانسه با دیگر لایه ها در این است که نمی توان آن را برای مصرف کل لباس استفاده نمود، زیرا ایستایی زیادی نداشته و باعث تغییر در ظاهر لباس نمی شود.

لایی زانفیکس:

یکی از پرکاربردترین انواع لایی ها محسوب می شود و در واقع تمامی خیاط ها از لایی زانفیکس در دوخت انواع لباس ها استفاده می کنند. این لایی دارای دو نوع است که از لحاظ عرض با یکدیگر متفاوت هستند. لایی های زانفیکس کم عرض تر، معمولا 5 تا 10 سانت عرض دارند و برای دوخت لبه های دامن، آستین و یا لبه های پایینی مانتو مناسب می باشند و نوع لایی زانفیکس های عریض تر، به صورت متری موجود هستند که عرض آنها بین 90 تا 110 سانت است. این نوع از لایی ها معمولا برای دوخت، سجاف، یقه و مچ آستین کاربرد دارند.

لایی زانفیکس، دو رو بوده و هر دو طرف آن داری چسب است و نمی توان در دوخت تمام لباس استفاده کرد و تنها برای قسمت های کوچک که از هر دو طرف به هم می چسبند و یا قسمت هایی که به اصطلاح برگردانده می شوند، کاربرد دارند.

لایی ارگانزا:

لایی ارگانزا معمولا در مزون های دوخت و تهیه لباس عروس کاربری بیشتری دارند و معمولا خیاطانی که در کار تهیه لباس عروس و یا لباس های مجلسی پف دار هستند، از آن استفاده می کنند. ویژگی مهم لایی ارگانزا، مستحکم ساختن لباس مجلسی است زیرا این نوع از لباس ها پارچه هایی با بافت ظریف و نازک دارند و استفاده از آن باعث ایجاد ایستایی بهتر لباس می شود.

لایی چسب کاغذی:

با توجه به اینکه موارد استفاده متعددی دارد برای بیشتر خیاطان و مزون داران آشناست و نوع ضخیم این لایی، همان لایی زنجان است. ویژگی مهم لایی چسب کاغذی در این است که به هیچ عنوان آب رفت ندارد و به همین دلیل نیازی به آبکشی آن قبل از دوخت لباس نخواهد بود. لایی چسب کاغذی تنها در عرض 90 متر در بازار موجود است و برای دوخت پارچه های لطیف به کار برده می شود و برای دوخت پارچه های ضخیم تر بهتر است که از نوع لایی زنجان استفاده شود.  

 

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است